Reklama

"The Economist": Energiczny Duda, kłopoty Platformy

​Wybór nowego prezydenta Polski to przejaw młodego, pełnego energii konserwatyzmu. Tak sądzą analitycy brytyjskiego tygodnika "The Economist", zdaniem których Andrzej Duda stanowi poważne wyzwanie dla premier Ewy Kopacz i jej rządu.

Polscy wyborcy przez długi czas obawiali się skrajnej prawicy - pisze tygodnik. Po nieobliczalnych rządach w ubiegłej dekadzie Prawo i Sprawiedliwość najwyraźniej stało się partią niewybieralną. Ale teraz wyborców zmęczyło centrum, uosabiane przez Platformę Obywatelską. 

Zdaniem, "The Economist", Duda przejawiał energię i talent podczas swojej kampanii wyborczej. Podobała się też jego zdecydowana postawa wobec polityki zagranicznej; zwłaszcza, że po odejściu z rządu Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego, Polska straciła na arenie międzynarodowej. 

Reklama

Jak pisze "The Economist", centryści i liberałowie boją się jednak nie tyle Dudy, co PiS-u, bo jego wyborcza wygrana jesienią może oznaczać powrót do "wewnętrznej i międzynarodowej paranoi, zwłaszcza wobec Niemiec". A przegrana Bronisława Komorowskiego ujawniła podziały w PO, które latem tylko się pogłębią - konkluduje tygodnik.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | The Economist

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy