Reklama

Reklama

Sutanna, aktorskie umiejętności i tupet. Plaga fałszywych księży

Fałszywi księża w grudniu i styczniu odprawiali msze, spowiadali i chodzili po kolędzie w parafii Mogielnica. Ale to nie jedyny przypadek podszywania się pod osoby duchowne. W ostatnich latach fałszywi kapłani działali m.in. w Krakowie, Zakopanem czy Skierniewicach. O sprawie czytamy w weekendowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Wejście w rolę księdza okazuje się "dziecinnie łatwe". Wystarczy sutanna lub czarna koszula z koloratką. Przydają się również umiejętności aktorskie.

Reklama

Teoretycznie sutannę może kupić jedynie osoba, która dysponuje dokumentem potwierdzającym bycie księdzem. W praktyce okazuje się jednak, że sprzedawcy w wielu sklepach nie wymagają takich dokumentów. Bez problemu kupimy więc tego typu garderobę w Łodzi czy Częstochowie, a przede wszystkim w internecie.

Sprzedawcy tłumaczą, że klient może przecież kupować koszulę z koloratką na prezent dla znajomego księdza. I wcale nie musi to być osoba duchowna, dysponująca legitymacją kapłańską. 

Aktorskie umiejętności i tupet

Czujność księdza z Mogielnicy uśpił telefon. Rozmówca podał się za pracownika kurii w Warszawie i poinformował, że do parafii - za zgodą kard. Nycza - przyjedzie ksiądz z Ukrainy, żeby zebrać fundusze na budowę kościoła.

Zapowiadany gość rzeczywiście się pojawił. Odprawiał msze, spowiadał i odwiedzał parafian w ramach tzw. kolędy. Oszuści zostali zatrzymani przez policję. Toczy się przeciwko nim postępowanie.

Podobna sytuacja miała miejsce w jednej z podwarszawskich wsi. Parafianie przeżyli szok, gdy się okazało, że młody ksiądz, który w trakcie wakacji pełnił posługę, nie jest osobą duchowną. Zdradziły go wizyty w lokalnym sklepie, gdzie kupował duże ilości alkoholu i papierosów.

Co z sakramentami?

Sakramenty udzielane przez oszustów są nieważne. "Spowiedź trzeba powtórzyć" - mówi "Rz" ks. prof. Wojciech Góralski, specjalista prawa kanonicznego.

"Ale ceremonii małżeństwa powtarzać nie trzeba. Potwierdzić jego ważność może specjalnym dekretem biskup diecezjalny" - czytamy w gazecie.

Dowiedz się więcej na temat: fałszywi księża

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy