Reklama

Reklama

Sondaż IBRiS dla "Rz": Złe wiadomości dla PiS

Pierwszy zrealizowany po szczycie UE w Brukseli sondaż poparcia dla partii politycznych wskazuje, że PiS płaci za unijną szarżę - informuje "Rzeczpospolita". Rządząca partia ma tylko dwupunktową przewagę nad Platformą Obywatelską.

Przeprowadzony przez IBRiS sondaż daje PiS 29 proc. poparcia. Na Platformę Obywatelską chce głosować 27 proc. badanych. Dla partii rządzącej oznacza to spadek poparcia o 5 punktów procentowych, z kolei Platforma notuje wzrost o 10 punktów.

Na trzecim miejscu, bez zmian, znalazła się Nowoczesna Ryszarda Petru, na którą chce głosować 9 proc. ankietowanych. Tuż za nią uplasowało się ugrupowanie Kukiz'15, które może liczyć na 8-proc. poparcie (spadek o 2 punkty procentowe).

Poparcie dla PSL wyraża 6 proc. badanych (bez zmian), a dla SLD - 5 proc. (również bez zmian). Wzrost o 2 punty procentowe notuje z kolei partia Razem. Dziś zagłosowałoby na nią 5 proc. respondentów.

Reklama

Zgodnie z badaniem, frekwencja wyborcza wyniosłaby 63 proc.

PiS bez większości parlamentarnej

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, PiS nie mogłoby liczyć na większość parlamentarną. "Rz" opublikowała symulację prawdopodobnego rozkładu mandatów w Sejmie, uwzględniającego sondażowe wyniki.

Według najnowszego badania, partia rządząca  miałaby w Sejmie 176 posłów (aktualnie jest ich 234), Platforma - 160 (obecnie 132), Kukiz'15 - 45 (teraz 33), Nowoczesna - 41 (obecnie 31), PSL - 22 (aktualnie 16). Oprócz tego w Sejmie zasiedliby posłowie SLD (10 miejsc) i partii Razem (5 miejsc).

"Poważny sygnał ostrzegawczy"

"PiS płaci za unijną szarżę" - komentuje "Rz" wyniki sondażu. Jak pisze dziennik, jest to poważny sygnał ostrzegawczy dla partii, pokazujący, jak źle Polacy odbierają ostatnie wydarzenie na arenie europejskiej.

Sondaż IBRiS został przeprowadzony w dniach 16-17 marca2017 r. na próbie 1100 osób.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy