Reklama

Reklama

Sikorski: Plany prezydenta Putina mogą być inne

- (...) jeżeli kompromis miałby polegać na tym, że Kijów godzi się na decentralizację Ukrainy, typu polskiego, na zagwarantowanie praw mniejszości, wszystkich mniejszości, w tym językowych, oraz na wstrzemięźliwość w dążeniu do NATO, a Moskwa w zamian na przywrócenie normalnych stosunków politycznych i handlowych i wolność Ukrainy w dążeniu do UE, to byłby obopólnie korzystny. Ale wiemy, że plany prezydenta Putina mogą być inne - powiedział Radosław Sikorski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Jak zaznacza szef polskiego MSZ "Rosja chciałaby mieć swoją Unię Euroazjatycką, czyli wspólnotę ponadnarodową, w której imieniu mogłaby rozmawiać z pojedynczymi krajami europejskimi, a nie z całą Unią".

Reklama

- Jednym słowem - w interesie Rosji jest to, by UE nie było, albo by była jak najsłabsza. W tym sensie PiS - mówiąc oględnie - nie pomaga. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma w swoim łonie otwartych wrogów Europy i grono skrajnych eurosceptyków. Oni domagają się osłabienia lub wręcz likwidacji Unii, czyli tego, co zrealizowałoby interesy Rosji - uważa Sikorski. 

Według niego eurosceptycy popełniają błąd, bo mówią, że państwo narodowe jest nie tylko ostateczną, ale wręcz jedyną formą instytucjonalną, która realizuje interesy narodowe. 

- Państwo narodowe jest najważniejszym szczeblem lojalności, historycznej odpowiedzialności i identyfikacji dla obywateli. Ale interes narodu może być też chroniony na szczeblu UE razem z interesami innych narodów. Polacy korzystają na tym, że zdecydowali się niektóre atrybuty suwerenności połączyć z innyminarodami. Nie rozumiem, czemu koledzy na eurosceptycznej prawicy mają problem intelektualny ze zrozumieniem tego - mówi Sikorski.

- Eurosceptycy przekonują, że lepiej mieć pełną suwerenną kontrolę nad własną mrówką, niż wpływ nad słonia. Tyle, że ci którzy mają kontrolę nad swoją mrówką, chyba dziś nie najlepiej przędą - podsumowuje szef MSZ.

Cała rozmowa w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy