Reklama

Reklama

Senator PO: Ustawa o in vitro do Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa dotycząca in vitro powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Trzeba sprawdzić, czy dokument jest zgodny z ustawą zasadniczą - mówi senator PO Stanisław Hodorowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Hodorowicz zagłosował przeciwko ustawie o in vitro, bo jak mówi, powstała ona na zasadzie wyboru mniejszego zła. Senator PO przekonuje, że zapłodnienie pozaustrojowe nie jest metodą medyczną, tylko wysoko wyspecjalizowaną inżynierią genetyczną. "Nie ma tu żadnego elementu związanego z leczeniem" - uważa i dodaje, że tytuł ustawy jest mylący, bo mówi o "leczeniu niepłodności".

Hodorowicz ocenia, że dokument "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi", ale zauważa też niebezpieczeństwo: "Nie możemy wykluczyć patologii, które mogą wystąpić. Jaką mamy gwarancję, że nie pojawią się dzieci na zamówienie, o określonych cechach". Dlatego apeluje o to, by maksymalnie zabezpieczyć godność osoby poczętej z in vitro.

Reklama

Senator boleje na tym, że izba wyższa parlamentu nie pochyliła się nad zgłaszanymi poprawkami, które - jego zdaniem - szły w kierunku ochrony tej godności.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

Senat opowiedział się w piątek za przyjęciem bez poprawek ustawy o leczeniu bezpłodności, w tym metodą pozaustrojowego zapłodnienia in vitro. Wniosek w tej sprawie poparło 46 senatorów, przeciw było 43, a czworo wstrzymało się od głosu. 

Senacka komisja zdrowia w czwartek wnioskowała o odrzucenie ustawy w całości. Senatorowie poparli jednak wniosek mniejszości, zgłoszony przez senatorów PO Alicję Chybicką i Roberta Dowhana, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Opowiedziało się za nim 46 senatorów, przeciw było 43, a cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Spośród senatorów PO dziewięcioro było przeciwnych przyjęciu ustawy bez poprawek: Tadeusz Arłukowicz, Helena Hatka, Stanisław Hodorowicz, Jan Filip Libicki, Bolesław Iwan, Wiesław Kilian, Jarosław Lasecki, Jan Rulewski i Roman Zaborowski. Od głosu wstrzymało się troje: Anna Aksamit, przewodniczący komisji zdrowia Rafał Muchacki, Marian Poślednik i Grażyna Sztark.

Co sądzisz o ustawie dotyczącej in vitro? Wypowiedz się!

Reklama

Reklama

Reklama