Reklama

Reklama

"SE": Macierewicz uruchamia program "500+" dla wojskowych

Antoni Macierewicz uruchamia program "500+" dla wojskowych. Jak donosi "Super Express", szef MON postanowił, że będzie rozdawał 500 zł żołnierzom. Na jesieni ma ruszyć nabór ochotników do nowej formacji wojskowej.

MON uruchomi nabór do obrony terytorialnej. Ma ona stać się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych.

"500+" na karabin

Jak pisze "SE", aby otrzymać od ministerstwa 500 zł, wystarczy być zdrowym obywatelem Polski, mieć skończone 19 lat i przejść kwalifikacje w Wojskowej Komisji Uzupełnień.

Dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik Antoniego Macierewicza ds. obrony terytorialnej, mówi w rozmowie "SE", że nabór do nowej formacji ruszy najprawdopodobniej w październiku lub listopadzie.

Reklama

Ochotnicy będą musieli przejść serię szkoleń.

"Pierwszy cykl szkolenia będzie trwał cztery miesiące, później będzie przysięga, a następnie trzyletnie szkolenie. Po tym szkoleniu będą kolejne" - zapowiada pełnomocnik Antoniego Macierewicza.

W tym czasie żołnierze mają otrzymywać po 500 zł miesięcznie.

"200 zł za szkolenia odbywające się raz w miesiącu w weekend, a 300 zł za bycie w gotowości" - tłumaczy dr Kwaśniak. Oznacza to, że żołnierze w każdej chwili muszą być gotowi do obrony kraju oraz do działań antykryzysowych, np. w przypadku powodzi.

Obrona terytorialna

Obrona terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie, a na Mazowszu dwie). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Super Expressu".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama