Reklama

Reklama

Schetyna dla "GW": PO daje w Polsce gwarancję normalności

Platforma jest największą partią opozycyjną i jedyną realną alternatywą dla Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczył w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Grzegorz Schetyna pytany, czy jego partia zrezygnowała z roli lidera opozycji. - Czasem wyjście ma większy sens niż uczestnictwo w spektaklu, z którym się fundamentalnie nie zgadzamy - argumentuje. W jego ocenie, jeśli ktoś daje w Polsce gwarancję normalności, przyzwoitości, europejskości, to właśnie PO.

Grzegorz Schetyna przypomniał, że PO błyskawicznie przygotowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o ostatnich działaniach PiS wobec Trybunału, a Nowoczesnej zabrakło do tego "niezbędnych głosów oraz umiejętności merytorycznych".  Pytany, czy wyjście z sali plenarnej było właściwe, argumentuje, że taką decyzję zawsze powinien podejmować  szef klub, a tego konkretnego wieczoru zwyciężyły emocje i solidarność z opuszczającym salę obrad prezesami Trybunału Konstytucyjnego. "Trzeba potrafić odpowiadać na autorytarne zapędy PiS każdego dnia" - sprecyzował.

Reklama

W ocenie Schetyny w kontekście zamieszania, jakie powstało wokół Trybunału Konstytucyjnego, lepiej by było, gdyby doszło do wyboru tylko trzech sędziów i nie robiono nic innego, ale mówienie, że Platforma w końcówce kadencji zrobiła zamach na TK jest "nieprawdą". "PiS chce sparaliżować TK, by nie był przeszkodą w realizacji jego pomysłów legislacyjnych. Prezydent Andrzej Duda powinien jak najszybciej zaprzysiąc trzech sędziów, co do których nie ma wątpliwości i budować ponadpartyjną prezydenturę" - argumentuje. - "Niestety, jest prezydentem PiS, błyskawicznie realizując oczekiwania tej partii" - dodaje.

"Nowoczesna to typ opozycji wymarzony przez Kaczyńskiego"

Schetyna pytany o przyszłość dla Platformy wskazuje, że trzeba jak najszybciej wybrać przewodniczącego z pełną legitymacją, by skutecznie stawić czoła wyzwaniom. Zarazem jednak trzeba przestrzegać procedur i zasad. - "Nie jesteśmy PiS, by zmieniać reguły w trakcie meczu" - precyzuje.

W ocenie rywala Ewy Kopacz, Nowoczesna to typ opozycji wymarzony przez Jarosław Kaczyńskiego, dlatego zjednoczenie się z nią w oparciu tylko o liberalną ofertę gospodarczą i wysublimowaną obronę ekspresji artystycznej jest nieskuteczną obrona przeciwko PiS. "Nowoczesna ma 28 posłów W Sejmie , nie są w stanie złożyć wniosku w Sejmie, bo nie mają 50 podpisów. Muszą współpracować z PO. Petru powinien zabiegać o przyjazne relacje z nami, a nie szukać wroga w Platformie. Jesteśmy skazani na dobrą współpracę, a nie na rywalizację" - wskazuje.

Zdaniem Schetyny, PO musi być partią-instytucją, ponad porażkami, centrową, z silnym wątkiem konserwatywnym i liberalnym.  "Jeśli ktoś daje w Polsce gwarancję normalności, przyzwoitości, europejskości, to właśnie PO" - wskazuje.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne