Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Zmiany w prawie i rejestr złodziei

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje reformę kodeksu wykroczeń – informuje "Rzeczpospolita". Wśród wymienianych propozycji znajduje się między innymi elektroniczny rejestr złodziei.

Celem reformy, czytamy w artykule autorstwa Agaty Łukaszewicz, jest ograniczenie liczby wpływających do sądów drobnych spraw karnych. Co roku jest ich ponad 600 tysięcy.

Niezapłacone mandaty

Wiele z nich jest związanych z niezapłaconymi mandatami drogowymi. To ma się zmienić. Po reformie złapanego przez fotoradar pirata drogowego z mandatem będą mogli odwiedzić z mandatem funkcjonariusze, ukarany kierowca będzie miał też dwa tygodnie, a nie jak dotąd tydzień, na opłacenie kary.

Zmiany w prawie wymierzone zostaną również w drobnych złodziei. Resort Zbigniewa Ziobry proponuje progową kwotę dla kradzieży w wysokości 400 zł. Do tej kwoty złodziei odpowie jak za wykroczenie, powyżej - za przestępstwo.

Reklama

Rejestr złodziei

Nowela przepisów, czytamy w "Rzeczpospolitej", zakłada ponadto surowsze kary (w tym finansowe) za najczęściej popełniane wykroczenia oraz wprowadzenie elektronicznego rejestru złodziei, ułatwiającego pracę policji i sądom.

Reforma kodeksu wykroczeń może wejść w życie jeszcze w tym roku.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy