Reklama

"Rzeczpospolita": Złe oceny premier Szydło i prezydenta Dudy

Wszystko wskazuje na to, że ostatnia kampania medialna na temat UE prowadzona przez polityków PiS nie wypadła przekonująco - komentuje "Rzeczpospolita". Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie dziennika wynika, że wzrosła liczba krytyków premier Beaty Szydło. Pogorszyły się też notowania prezydenta Andrzeja Dudy.

Na pytanie : "jak ocenia pan(i) działalność premier Beaty Szydło" 33 procent respondentów udzieliło odpowiedzi "dobrze", a aż 62 procent "źle".

Dziennikarka "Rzeczpospolitej" Zuzanna Dąbrowska zwraca uwagę, że taki wynik oznacza, że liczba respondentów oceniających negatywnie działania premier wzrosła o 11 punktów procentowych, a wyraźne załamanie nastąpiło w końcu ostatniego miesiąca.

Poziom złych ocen jest obecnie najwyższy od początku urzędowania Beaty Szydło - komentuje dziennik.

Sondaż IBRIS pokazuje również, że pogorszyły się oceny prezydenta Andrzeja Dudy. Negatywnie ocenia go aż 56, 5 proc. badanych, a pozytywnie 39, 7 proc.

Reklama

"Sygnał ostrzegawczy dla PiS"

Politolog dr hab Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że wynik badania należy traktować jako sygnał ostrzegawczy dla Prawa i Sprawiedliwości. Jej zdaniem można mówić już o "pomarańczowym świetle". "Wyborcy PiS, uwiedzeni  retoryką w kampanii wyborczej i obietnicą zmiany, powoli doświadczają  rozczarowania praktyką polityczną" - analizuje w rozmowie z gazetą.

Ekspertka wiąże spadek notowań - zarówno premier jak i prezydenta Dudy -  z przegraną rządu w sprawie ponownego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

"Pani premier była dla swojego ugrupowania wartością dodaną. Ocieplała wizerunek partii, działała tam, gdzie inni politycy  zawodzą. "Była 'kołem ratunkowym'. Ale teraz w realnej polityce pokazuje  niższy poziom sprawczości politycznej, wpływu na bieg spraw i przywództwa"- zaznacza ekspertka w rozmowie z gazetą".

Więcej w "Rzeczpospolitej".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy