Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Wytyczne rządu do ustawy o IPN

Kancelaria Premiera Rady Ministrów przygotowała szczegółowe instrukcje dotyczące rozmów polityków o historii Polski – czytamy w dzienniku.

"Rzeczpospolita" i Polsat News dotarły do rządowego tekstu, który ma - jak tłumaczą jego przedstawiciele - ujednolicić przesłanie w sprawie kryzysu wokół ustawy o IPN. Dokument zawiera m.in. wytyczne związane z odpowiadaniem na najczęściej zadawane pytania, m.in. o polską historię.

Instrukcje wysłane do ministerstw zawierają podstawowe fakty historyczne i objaśniają relację z Izraelem. Ministrowie mają przypominać o tym, że nikt nigdy, działając w imieniu państwa polskiego, nie podjął się współpracy z nazistami, a Polska nie może zgodzić się na przypisywanie państwu odpowiedzialności za Holokaust - czytamy.

Reklama

Autorzy wskazówek przewidują też pytania, które będą zadawać dziennikarze. Na przykład w razie pytań o Jedwabne i Kielce ministrowie mają mówić o tym, że "przypadki pogromów na Żydach zdarzały się w całej okupowanej Europie, również w Polsce" - ujawnia gazeta. 

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy