Reklama

Reklama

​"Rzeczpospolita": Wyciek danych PESEL. Podejrzana agentka ABW

Czynna agentka ABW Agnieszka B. jest w grupie podejrzanych o wyprowadzanie danych z rejestru PESEL - poinformowała w środę "Rzeczpospolita".

Jak donosi gazeta, w połowie grudnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała czworo podejrzanych pod zarzutem udostępniania chronionych danych osobowych z państwowej bazy PESEL osobom nieuprawnionym - firmie windykacyjnej. Wśród zatrzymanych był Rafał W., komornik sądowy i byli już pracownicy jego kancelarii, w tym Agnieszka B.

Według informacji "Rzeczpospolitej", Agnieszka B. to od dziesięciu lat funkcjonariuszka ABW z centrali w Warszawie, zatrudniona na etacie w kadrach. Kobieta miała dorabiać w kancelarii komornika za zgodą przełożonego - szefa ABW Dariusza Łuczaka (kierował Agencją w latach 2013-2015).

Reklama

Agnieszka B. została zawieszona, jest w dyspozycji szefa ABW. Ma zostać wydalona ze służby - podała gazeta.

Śledztwo ruszyło w sierpniu ubiegłego roku i dotyczyło pobierania przez kilka kancelarii komorniczych danych z państwowej bazy PESEL. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że skala wycieku jest ogromna: firma windykacyjna miała dostęp do całej bazy danych. Jak wykorzystano te dane - nie wiadomo. Niejasne jest także, dlaczego agentka dostała zgodę na dorabianie w agencji komornika.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy