Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Symboliczne zwycięstwo PiS na Śląsku

PiS bez trudu wzięło mandat po Elżbiecie Bieńkowskiej - pisze "Rzeczpospolita". Kandydat tej partii, Czesław Ryszka wygrał w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu wyborczym nr 75 (Śląskie), obejmującym Mysłowice, Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński.

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", ta wygrana ma znaczenie symboliczne. To w tej kadencji drugie wybory uzupełniające, w których PiS przejmuje mandat obsadzony  w 2011 r. przez PO. Jednak w tym wypadku należał on do jednej z czołowych postaci partii rządzącej - wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, która odeszła z Senatu, przyjmując fotel w Komisji Europejskiej.

Ryszka wygrał zdecydowanie, zdobywając ponad połowę głosów (8,5 tys.). Jego rywal z PO Michał Gramatyka uzyskał niemal 4,5 tys. głosów, a Dariusz Dyrda związany z Ruchem Autonomii Śląska, ale startujący pod lokalnym szyldem, przekonał nieco ponad 2 tys. wyborców.

Reklama

Z powodu niskiej frekwencji politycy PO bagatelizują wagę tego zwycięstwa. Ani kandydat tej partii, ani jego sztab nie chcieli mówić o przyczynach porażki. "Rzeczpospolita" przypomina o braku zaangażowania aparatu w jego kampanię. Do okręgu nie przyjechał żaden znany polityk PO, a Bieńkowska znalazła się jedynie w materiałach reklamowych. W materiałach kandydata PiS był prezes Jarosław Kaczyński, ale też do okręgu nie przyjechał.

Sam Ryszka uważa, że na jego korzyść działała sytuacja w górnictwie, gdzie trwają protesty. "PO już tyle naobiecywała, że ludzie zaczynają otwierać oczy i zwracać się w kierunku PiS. Dzięki temu wygramy wybory do Sejmu na jesieni" - mówi nowy senator Czesław Ryszka.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy