Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Strażnik miejski z bronią palną?

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła petycja w sprawie zrównania zadań straży miejskiej i policji, w tym możliwości użycia broni - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

"Rzeczpospolita" cytuje treść petycji, która właśnie wpłynęła do resortu. Czytamy w niej, że "straż gminna w Polsce kojarzy się raczej głównie z wystawianiem mandatów kierowcom samochodów za złe parkowanie pojazdów oraz dla drobnych handlarzy za handel w niedozwolonym miejscu, aniżeli z jakimiś poważniejszymi działaniami w zakresie zapewniania ludziom bezpieczeństwa lub ochrony porządku publicznego".

Autorzy apelują o rozszerzenie zadań strażników, tak by mogli uzupełniać policję, która cierpi na braki kadrowe. "Możliwość wyposażenia strażnika gminnego w broń palną lub inne środki przymusu bezpośredniego tylko w szczególnych przypadkach sprawia, że w wielu sytuacjach znajduje się on w znacznie gorszej sytuacji niż policjant, mimo wykonywania podobnych zdań" - twierdzą wnioskodawcy.

Reklama

Ich zdaniem obecnie "uboga w kompetencje i słabo uzbrojona straż miejska jest niejednokrotnie postrzegana jako nieefektywny organ, który generuje duże koszty, nieadekwatne do korzyści".

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy