Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Sędziom grozi lawina dyscyplinarek

Przepis o zachowaniach podlegających ukaraniu jest celowo nieprecyzyjny, by dokuczyć niepokornym sędziom - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Dziennik wskazuje, że w latach 2018 i 2019 do Izby Dyscyplinarnej SN wpłynęło ponad 140 sędziowskich spraw. "Chodzi o czyny od kradzieży i korupcji poprzez oszustwo aż do przekroczenia uprawnień. Winni zostali ukarani" - czytamy.

Według gazety Izba orzekła: osiem upomnień, sześć nagan, trzy kary finansowe, po jednym usunięciu z funkcji i przeniesieniu oraz pięć wydaleń z zawodu. "Wkrótce tych kar może być dużo więcej. Powód? Zmiany w ustawach sędziowskich wejdą w życie 14 lutego" - dodaje.

Reklama

Artykuł 107

"Rz" zauważa, że art. 107 ustawy o ustroju sądów powszechnych po nowelizacji stanowi, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia służbowe. W artykule ustawy wymieniono pięć przewinień, które dotyczą m.in. rażącej obrazy przepisów prawa, działań mogących utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działań kwestionujących istnienia stosunku służbowego sędziego, skuteczności jego powołania lub umocowania organu konstytucyjnego, działalności publicznej nie do pogodzenia z zasadami niezawisłości sędziów oraz uchybienie godności urzędu.

"Czy nowe przepisy są na tyle precyzyjne, że nie pozwolą na ich nadużywanie?" - pyta gazeta.

Stanowisko przewodniczącego KRS

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur uważa - jak czytamy - że nowy katalog jest precyzyjny, ale przy tym zastrzega, że nie da się wymienić wszelkich zachowań, które mogą być traktowane jako przewinienia dyscyplinarne. "O tym, jak się sprawdzi, zdecyduje praktyka i orzecznictwo" - mówi dziennikowi Mazur.

Sędzia podkreślił, że brzmienie przepisu sprzed noweli nie odpowiadało wymaganiom rzeczywistości.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy