Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Rośnie korupcja w policji

Główny problem policji to korupcja - chodzi już nie tylko o łapówki, ale o nadużycia uprawnień dla osiągnięcia korzyści – alarmuje w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita", powołując się na raport Biura Spraw Wewnętrznych (BSW) Komendy Głównej Policji za 2016 r.

Jak informuje dziennik, w ubiegłym roku dzięki aktywności BSW - zwanego też "policją w policji" - udało się postawić łącznie 1111 zarzutów popełnienia przestępstwa 420 osobom. 825 z tych zarzutów dotyczyło pracy 259 policjantów, a reszta pracowników cywilnych.  Na czele "rankingu" znaleźli się policjanci ze Śląska i Dolnego Śląska.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że skala zjawiska jest podobna jak w 2015 r., ale zmienił się obraz nadużyć.

Spośród przestępstw zarzucanych policjantom jedna trzecia dotyczy korupcji. Dla porównania, w 2015 r. była to jedna piąta.

Reklama

Nie chodzi już tylko o typowe łapówki, ale głównie o nadużycia funkcji dla korzyści majątkowej lub osobistej. Dotyczy to aż 65 proc. korupcyjnych zachowań policjantów - alarmuje dziennik.

Korupcję cały czas odnotowuje się w drogówce. "Niemal połowa wszystkich przestępstw popełnianych przez policjantów była bezpośrednio związana z pełnieniem przez nich służby na drogach" - wynika z raportu BSW.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL