Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Polska wyludnia się w dramatycznym tempie

"W Polsce mieszka o 2 mln osób mniej niż podaje GUS. Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu" - pisze "Rzeczpospolita" na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania. Podkreśla, że nasz kraj wyludnia się w dramatycznie szybkim tempie.

Według Eurostatu, na który powołuje się "Rzeczpospolita", Polska ma obecnie mniej niż 36,5 mln mieszkańców. Co ciekawe, eksperci Głównego Urzędu Statystycznego podają w najnowszej prognozie, że ten pułap mamy osiągnąć dopiero w 2035 roku.

Reklama

"Zdaniem ekspertów to informacje Eurostatu są bardziej rzetelne niż statystyki GUS, który uparcie stosuje metodologię tzw. ludności faktycznej. Wbrew swojej nazwie nie uwzględnia ona emigrantów, a z naszego kraju wyjechało w ostatnich latach 1,5-2 mln osób" - tłumaczy "Rzeczpospolita". 

"Trudno ukryć smutek, gdy ogląda się te dane" - mówi o raporcie Eurostatu prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego. "Polska to nie jest kraj przyjazny obywatelom i płacimy za to dramatyczną cenę. Nie dość, że dzieci rodzi się jak na lekarstwo, to jeszcze uciekamy stąd na emigrację" - dodaje.

Polsce grozi katastrofa demograficzna. Bez imigrantów wkrótce zabraknie rąk do pracy

Demograficzna bomba tyka. Liczba emerytów i rencistów znów zacznie rosnąć
Dowiedz się więcej na temat: wyludnienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy