Reklama

"Rzeczpospolita": Polscy wydawcy nauczą Putina historii

Po skandalicznych i mijających się z prawdą wypowiedziach Władimira Putina na temat paktu Ribbentrop-Mołotow, polskie wydawnictwo postanowiło przekazać prezydentowi Rosji książkę dotyczącą zdradzieckiego układu Niemców i Sowietów w 1939 roku.

W czasie ostatniej wizyty w Moskwie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Putin usprawiedliwiał pakt Ribbentrop-Mołotow. Stwierdził m.in. że jego celem było zapewnienie bezpieczeństwa Związku Sowieckiego.

Oznajmił też, że Polska "padła ofiarą polityki, którą sama próbowała prowadzić w Europie". Putin stwierdził również, że "ZSRR podjął wiele starań, aby przeciwstawić się faszyzmowi w Europie".

Marek Kozubal pisze w "Rzeczpospolitej", że wydawnictwo Znak będzie chciało przekazać przywódcy Rosji książkę znanego brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a "Pakt Diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina".

Reklama

Przedstawiciele wydawnictwa przypominają, że "nie pierwszy raz prawda o współpracy Sowietów z nazistami jest cynicznie fałszowaną przez przedstawicieli władz rosyjskich".

"Być może zapominamy o tym, że pakt ów doprowadził bezpośrednio do wybuchu tej wojny; sprawił, że osamotniona Polska znalazła się pomiędzy dwoma zaborczymi sąsiadami. (...) Polska została najechana, a władcy z Moskwy i Berlina podzielili się jej ziemiami" - pisze Moorhouse.

"Nie odnosząc się do tego konkretnego działania, nie sposób jednak przejść obojętnie obok tego gestu. Będzie on komentowany w mediach, a także na poziomie dyplomatycznym. Tym samym utrwali się pewien przekaz, który ma głęboki sens" - tak Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej, komentuje inicjatywę wydawnictwa Znak.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pakt Ribbentrop-Mołotow | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy