Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Polacy nie wierzą w poprawę sądownictwa

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że Polakom nie podobają się reformy PiS w sądownictwie. Źle oceniana jest też praca Trybunału Konstytucyjnego czy sprawność działania sądów.

Respondentom zadano dziewięć pytań. Oceny wymiaru sprawiedliwości dokonywano w skali od 1 - zupełny brak zaufania, do 5 - pełne zaufanie.

Polacy proszeni byli o ocenę zaufania do sądów, a także ocenę sprawność działania i niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Pytano również o to, jak zmiany w systemie sądownictwa wpływają na zaufanie do instytucji, jakość pracy sądów i ich niezależność. Nie zabrakło też pytań o Sąd Najwyższy.

Jak wynika z opublikowanego przez "Rzeczpospolitą" sondażu, zaufanie do sądów zadeklarowało 34,5 proc. badanych. 24,5 proc. w ogóle nie ufa sądom, z kolei 32,5 określiło swój poziom zaufania jako średni.

Reklama

Niemal 45 proc. badanych uważa, że przeprowadzone reformy obniżą poziom zaufania do sądów. Odmienne zdanie ma 26 proc. respondentów.

Polacy uważają, że obecnie sądy nie są niezależne, a reformy PiS jeszcze tę niezależność zmniejszą.

"Ludzie nie są idiotami" - mówiła "Rzeczpospolitej" Monika Płatek. "Są więc świadomi, że sądownictwo zależne nigdy nie będzie niezwisłym. A oceny już są surowe i można się spodziewać, że będą jeszcze bardziej" - czytamy.

Sondaż dla dziennika pokazuje, że obywatele interesują się zmianami w Sądzie Najwyższym (70 proc. badanych). 63,5 proc. uważa, że zmiany w SN bezpośrednio ich dotyczą.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama