Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Polacy coraz częściej sięgają po broń

Szybko rośnie liczba broni w prywatnych rękach - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", dodając jednak, że "liberalizacji zasad jej posiadania raczej nie będzie".

Według danych Komendy Głównej Policji, na koniec 2017 r. w Polsce było zarejestrowanych 463,8 tys. sztuk broni. To najwyższa liczba od lat, a dynamika wzrostu jest coraz większa - podaje "Rzeczpospolita". Według informacji gazety, w 2014 r. w Polsce było zarejestrowanych 381,6 tys. sztuk broni, a w 2016 r. - 424,7 tys.

Rośnie także liczba pozwoleń na posiadanie broni - w 2017 r. było ich 206,1 tys., czyli o 8,2 tys. więcej niż w 2016 r. i o 13,3 tys. więcej niż w 2015 r. 

Drogie hobby

Zdaniem posła PiS Arkadiusza Czartoryskiego, szefa Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, jest to "efekt wzrostu zamożności społeczeństwa". 

Reklama

Polityk tłumaczy, że "coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na realizację dość drogiego hobby, jakim jest kolekcjonowanie broni".

Zmiany w prawie

Według mec. Andrzeja Turczyna z Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, wzrost ten jest skutkiem zmian w prawie. - W każdym zdrowym społeczeństwie istnieje pewne zainteresowanie dostępem do broni palnej - uważa Turczyn. Dodaje, że "w 2011 r. stała się możliwa realizacja tego zainteresowania" dzięki zmianie ustawy "o broni i amunicji tak, że zwykły obywatel może zdobyć pozwolenie, co wcześniej było praktycznie niemożliwe".

Mec. Turczyn wyjaśnia, że w celach kolekcjonerskich można posiadać prawie każdy rodzaj broni, poza samoczynną, zwaną popularnie bronią automatyczną. Podkreśla również, że wzrost liczby pozwoleń na posiadanie broni jest mniejszy, niż wzrost samych egzemplarzy broni, "co oznacza, że każdy kolekcjoner kupuje średnio kilka sztuk broni". 

Dodaje, że Polska jest jednym z najbardziej "rozbrojonych narodów Europy" - na tysiąc osób przypada 3,5 pozwoleń na broń, choć np. w Czechach przypada ich ok. 30.

W ubiegłym roku Parlament Europejski przyjął zmiany w przepisach dotyczących unijnej dyrektywy - informuje "Rzeczpospolita". Prace nad jej wdrożeniem ruszyły już w MSWiA. 

Poseł PiS Arkadiusz Czartoryski uważa jednak, że "obecny system przyzwoicie się sprawdza, na co dowodem jest to, że niemal nie zdarzają się przestępstwa z użyciem legalnej broni palnej". - Dlatego jeśli miałby być zmieniany, to delikatnie - dodaje.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy