Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": PO uderza w związki

PO rzuca wyzwanie działaczom związkowym projektem ustawy ograniczającym ich przywileje. Ci twierdzą, że to polityczna zemsta - informuje "Rzeczpospolita".

Projekt, pod którym w przyszłym tygodniu posłowie PO zaczną zbierać podpisy, zakłada likwidację etatów związkowych w firmach oraz pozbawienie związków prawa do pomieszczenia na terenie przedsiębiorstwa i przywileju zbierania składek przez pracodawcę.

Reklama

Jak mówi Michał Jaros (PO), szef Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku, w którym powstał projekt, nie jest on wymierzony w związki. "Jesteśmy ich zwolennikami, ale nie boimy się mówić o tym, co złe" - dodaje, podkreślając, że związkowcy powinni traktować swoje zajęcie jako działalność społeczną.

I choć projekt powstał bez formalnej zgody władz klubu PO, to autorzy zmian liczą na poparcie nawet 2/3 klubu.

"W ten sposób władza realizuje zapędy dyktatorskie" - komentuje projekt szef OPZZ Jan Guz.

Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski mówi o "politycznej zemście" i ostrzega, że działalność związkowa w Polsce będzie zagrożona. Jak ocenia, projekt powstał z powodu ostatniej publicznej aktywności związkowców.

interia360.pl: Jesienią chcą obalić rząd Tuska. A co potem?Dowiedz się więcej na temat: związki zawodowe | związkowcy | opzz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje