Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": PiS podzielone w sprawie reprywatyzacji

Nie ma jedności w obozie rządzącym w sprawie ustawy reprywatyzacyjnej i zwrotu majątków ofiar Holokaustu – informuje gazeta.

Jędrzej Bielecki podnosi w "Rzeczpospolitej" sprawę listu podpisanego przez 59 ze 100 amerykańskich senatorów, w tym tak ważnych jak Mario Rubio, Ted Cruz i John McCain, który dotyczy zwrotu majątków ofiar Zagłady. Z inicjatywą nacisku na polskie władze wyszła Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO).

Jak dowiaduje się "Rzeczpospolita", obóz rządzący jest w tej sprawie podzielony. Podczas kryzysu w związku z nowelizacją ustawy o IPN projekt reprywatyzacyjny został schowany do szuflady w Ministerstwie Sprawiedliwości. W resorcie trwają kolejne analizy.

Reklama

Decyzja o losach projektu należy do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak się nieoficjalnie dowiedziała gazeta, w rządzie jednomyślności nie ma. "Rzeczpospolita" informuje, że wciąż nie rozstrzygnięto kwestii przepisu o polskim obywatelstwie, wykluczającym wszystkich Żydów bez polskiego paszportu z możliwości starania się o rekompensacje. Tutaj są możliwe ustępstwa.

Natomiast o zwrocie w naturze czy też rekompensatach za tzw. mienie bezimienne tych, którzy nie przeżyli Holocaustu, mowy być nie może - czytamy.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne