Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": PiS nie zgodzi się na medyczną marihuanę

Prawo i Sprawiedliwość nie zgodzi się na hodowlę kannabinoidów - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak czytamy, rząd jest zdania, że pacjenci mają wystarczający dostęp do produktów zawierających ten narkotyk.

Andrzej Gajcy przypomina na łamach "Rz" o "ustawie Kality" - petycji polityków SLD, w której domagają się oni dopuszczalności leczenia medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny. Jak dodaje autor artykułu, "drugie życie dostał także projekt klubu Kukiz'15 leżący od marca w sejmowej komisji, który ma umożliwić pacjentom, po uzyskaniu zezwolenia, samodzielne uprawianie konopi i przygotowywanie przetworów na potrzeby terapii". 

Na taki zapis nie ma jednak zgody rządu. MZ argumentuje, że pacjenci mają obecnie wystarczający dostęp do medycznej marihuany, ponieważ mogą występować o zgodę na import docelowy oraz refundację produktów, które nie są dopuszczone do obrotu na terenie Polski. 

"Rz" dotrała do danych, według których od marca bieżącego roku minister zdrowia wydał 34 zgody na refundację leków zawierających kannabinoidy. W tym czasie wydano także 5 decyzji odmownych. 

Pytany przez "Rz" o komentarz do sprawy dr Marek Bachański, który został w 2015 roku wyrzucony z CZD za stosowanie medycznej marihuany, chwali ministerstwo za otwieranie się na leczniczą marihuanę.

Reklama

"Potrzebny jest jednak jasny przekaz, że stosowanie medycznej marihuany jest legalne. Dzisiaj lekarze mimo iż resort zdrowia refunduje te leki, boją się je przepisywać, a pacjenci stają przed sądami za ich stosowanie" - powiedział "Rzeczpospolitej" Bachański.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy