Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Partia Zmiana "lepszą Samoobroną" za kremlowskie pieniądze?

Wierzył w Światowida, później w Andrzeja Leppera, dziś wierzy w Władimira Putina – tak tekst o Mateuszu Piskorskim tytułuje "Rzeczpospolita".

Gazeta piórem Andrzeja Stankiewicza opisuję osobę Mateusza Piskorskiego, który w lutym powołał partię Zmiana. To ma być nowa, lepsza Samoobrona.

Za polityczny cel Piskorski stawia "odbudowanie relacji z Federacją Rosyjską, które były na dobrej drodze do chwili początku kryzysu ukraińskiego". Tak przynajmniej powiedział w rozmowie z rządowym rosyjskim serwisem informacyjnym "Sputnik".

Jak czytamy, Piskorskim interesuje się ABW. Powód? Szef partii Zmiana niemal wprost oskarżany jest przez władze o działanie wbrew polskiej racji stanu. Zajmowała się nim już i prezydencka Rada Bezpieczeństwa Narodowego, i sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

Reklama

Kluczową kwestią są pieniądze. Polskie prawo zabrania finansowania partii ze środków zagranicznych. Dlatego ABW czeka na pierwsze przelewy na konto Zmiany - czytamy. Nie trudno się domyśleć, skąd miałyby pochodzić pieniądze.

"Rzeczpospolita" przypomina również dotychczasową polityczną karierę Piskorskiego - nieformalnego rzecznika Kremla w Polsce.

Polityczną przygodę zaczynał na początku lat 90. w neopogańskim stowarzyszeniu Niklot. Odrzuca ono chrześcijaństwo jako żydowski spisek i przywraca kult słowiańskich bóstw.

Później, po krótkim flircie z PSL, trafił do Samoobrony i w 2005 roku dostał się do Sejmu. Przez dwa sejmowe lata w Sejmie nie błysnął - czytamy.

W 2014 roku Piskorski był jednym z tzw. międzynarodowych obserwatorów krymskiego głosowania w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Rosja ma grupę takich dyżurnych polityków z ekstremistycznych ugrupowań w krajach UE, którzy służą za pożytecznych idiotów firmujących fikcyjne wybory w krajach dawnego ZSRR - pisze "Rzeczpospolita".

Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Piskorski | Zmiana; Mateusz Piskorski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne