Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Organizacje paramilitarne potrzebują broni

Organizacje paramilitarne, według planu Ministerstwa Obrony Narodowej, mają być włączone w system obrony terytorialnej kraju. Ich przedstawiciele podkreślają, że jeśli mają pomóc w obronności państwa, muszą mieć łatwiejszy dostęp do broni. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Czy w Polsce dostęp do broni powinien być ułatwiony?

Reklama

W kraju działa kilkanaście organizacji obronnych. Szacuje się, że zrzeszają co najmniej 10 tysięcy osób, które - poza strukturami armii - uczą się wojskowego rzemiosła.  

Szkolenia odbywają się na karabinach, które są własnością członków organizacji. Sami kupują broń, a wcześniej starają się o pozwolenie. Pod koniec 2014 roku pozwolenie na broń w celach szkoleniowych miało jednak tylko 149 osób, którzy mieli do dyspozycji 741 sztuk broni.

Procedura związana z pozwoleniem na posiadanie broni jest czasochłonna i zajmuje nawet rok. Członkowie organizacji obronnych nie mogą liczyć na taryfę ulgową, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie planuje zmian przepisów.

Przedstawiciele grup, które miałyby zostać włączone w system obrony terytorialnej kraju apelują o zliberalizowanie prawa i łatwiejszy dostęp do broni.

Przeczytaj cały artykuł na stronie "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy