Reklama

"Rzeczpospolita": Niepewność prezesa publicznej telewizji

Notowania Jacka Kurskiego w konkursie Rady Mediów Narodowych o fotel prezesa TVP słabną. Platforma Obywatelska chce, by sprawą kandydatury Kurskiego zajęła się prokuratura.

Poseł PO Krzysztof Brejza dał trzy dni prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze na analizę sprawy złożenia dokumentów przez Jacka Kurskiego. "Sam też przygotowuję wniosek o podejrzeniu przestępstwa" - mówi Brejza.

W celu zbadania sprawy opóźnienia Kurskiego poseł PO wystąpił też do marszałka Marka Kuchcińskiego o zabezpieczenie nagrań z monitoringu Wydziału Podawczego Kancelarii Sejmu. Od Rady Mediów Narodowych oczekuje zwołania pilnego posiedzenia.

O ok. 20-minutowym spóźnieniu złożenia dokumentów przez Kurskiego informowali "Rzeczpospolitą" dwaj niezależni świadkowie. Jeśli ich zeznania są zgodne z prawdą, kandydatura Kurskiego w konkursie organizowanym przez RMN zostanie odrzucona.

Reklama

Aby doszło do zwołania posiedzenia RMN w tej sprawie, jeden ze świadków musiałby się ujawnić. Ci jednak zastrzegli anonimowość.

W protokole, który otrzymali członkowie RMS, widnieje godzina 15.58. Jeżeli nagrania z monitoringu udowodnią ten wpis, zgłoszenie konkursowe Kurskiego o fotel prezesa TVP zostanie rozpatrzone.

Z konkursu odpadła istotna kandydatka

Konkurentką Jacka Kurskiego w walce o fotel szefa TVP miała być Małgorzata Raczyńska, poprzednio dyrektorka TVP1. Gdyby nie zablokowanie decyzji Rady przez Jarosława Kaczyńskiego, Raczyńska zostałaby prezesem już w sierpniu.

W środę rada odrzuciła z konkursu kandydaturę Raczyńskiej za sprawą decyzji posłanki PiS Elżbiety Kruk. Bez jej głosu partia rządząca nie ma większości w radzie.

"W głosowaniu wstrzymałam się z dwóch powodów. W grę wchodzą kwestie związane z kompetencjami, ale też poważne braki formalne, które zauważyliśmy z opóźnieniem i dyskwalifikowały ten wniosek" - powiedziała "Rzeczpospolitej" Kruk.

Do kolejnego etapu konkursu przeszli: dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, publicysta i reżyser Bogdan Czajkowski oraz prezes SDP Krzysztof Skowroński, który po Jacku Kurskim ma największe szanse na zostanie prezesem TVP.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy