Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Nie szczepisz dziecka? Zapłacisz karę

Sypią się kary na rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" rezygnacja z obowiązkowych szczepień może uszczuplić domowy budżet nawet o 2500 zł. Grzywny w tej wysokości nałożył na rodziców wojewoda pomorski.

Pierwsze grzywny wojewoda Ryszard Stachurski nałożył przed świętami. Będą kolejne. Powiatowi inspektorzy sanitarni złożyli łącznie 120 wniosków o ukaranie rodziców, którzy nie zdecydowali się na obowiązkowe szczepienie dzieci.

Reklama

Pomorskie nie jest jedynym województwem, gdzie rodzice muszą się liczyć z karą finansową za unikanie szczepień. Co ciekawe, wysokość grzywien nakładanych przez władze znacznie się różni w zależności od regionu. O ile na mieszkańców województwa pomorskiego wojewoda nałożył grzywnę w wysokości 2500 zł, tak w Zachodniopomorskiem za to samo "przewinienie" rodzice mają zapłacić 300 zł.

Grzywny nałożono także w województwach mazowieckim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i śląskim. Urzędnicy podkreślają, że nie chodzi o karanie rodziców, ale o wyegzekwowanie obowiązkowych szczepień. Kto zaszczepi dziecko w terminie i poinformuje o tym urząd, uniknie grzywny.

Zdaniem przeciwników szczepień kary nakładane przez wojewodów są bezprawne. Część rodziców zapowiada oddanie sprawy do sądu.

Przeczytaj cały artykuł na stronie "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy