Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": NFZ pobłaża oszustom? Lekarze pobierali podwójne opłaty

Od 700 tysięcy użytkowników zarejestrowanych do tej pory w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP), do NFZ wpłynęło 1,3 tys. sygnałów o oszustwach w służbie zdrowia. 90 przypadków dotyczyło podwójnego finansowania - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Jak się okazuje lekarze pobierali pieniądze za usługi od pacjentów i od NFZ. Narodowy Fundusz zdrowia rozpatrzył tylko 10 spośród wszystkich skarg, kierując sprawę do prokuratury.

Reklama

W założeniu dzięki ZIP pacjenci mieli kontrolować lekarzy, sprawdzając w systemie historię i koszty leczenia. Urzędnicy z centrali NFZ podkreślają, że wiele z tych 1,3 tysiąca zgłoszeń nie potwierdza się w trakcie kontroli. Dzieje się tak ponieważ lekarz mógł np. pomylić się w nazwisku pacjenta lub źle wpisać kod porady.

NFZ przyznaje jednak, że dochodziło jednak do nadużyć. W woj. zachodniopomorskim kobieta dowiedziała się na przykład, że chirurg u którego nigdy nie była, usuwał jej przedmiot z dróg rodnych. Na Podkarpaciu nagłośniono z kolei sprawę szkolnej dentystki, która naciągała pacjentów na kwoty od 40 do 400 zł - przypomina "Rzeczpospolita".

Dowiedz się więcej na temat: Narodowy Fundusz Zdrowia | pacjenci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama