Reklama

Reklama

​"Rzeczpospolita": Kontrowersyjni konsultanci ustawy o IPN

Kto stoi za nowelizacją ustawy o IPN? "Rzeczpospolita" wskazuje dwóch "kontrowersyjnych konsultantów".

Wiktor Ferfecki wymienia w swoim artykule dwie osoby, które brały czynny udział w konsultacjach nad ustawą o IPN: dr Wojciech Muszyński i prof. Włodzimierz Osadczy. Zdaniem gazety, naukowcy ci prezentują kontrowersyjne poglądy na stosunki z Ukrainą.

Dr Muszyński wybielał Romualda Rajsa ps. Bury, który oskarżany jest o przestępstwa przeciw ludności cywilnej, m.in. mord w Puchałach Starych - wskazuje "Rzeczpospolita". Muszyński znany jest też z opublikowania w internecie obrazka z powieszonym Barackiem Obamą. Jak dodaje Ferfecki, naukowiec ten jest ceniony w środowisku Kukiz’15. Stąd udział Muszyńskiego w konsultacjach w sprawie ustawy.

Reklama

Z kolei prof. Włodzimierz Osadczy to ekspert, który przestrzegał przed "szerzącym się na Ukrainie nacjonalizmem". Jest częstym komentatorem mediów o. Tadeusza Rydzyka i proputinowskiej agencji Sputnik - dodaje "Rzeczpospolita".

Zapytani o komentarz do sprawy eksperci wskazują, że ich poglądy w niczym nie są kontrowersyjne. "W Polsce doczepia się metkę filorosyjską wtedy, gdy brakuje argumentów w dyskusji" - skomentował prof. Osadczy.

Retoryka płynąca z obozu władzy zdaje się jednak obwiniać o wywołanie sporu konsultantów kojarzonych z Kukiz’15.

"Zawiódł nas instynkt, który powinien nas ostrzec, że coś takiego może wybuchnąć. Tymczasem ustawa leżała na półce przez cały rok z powodu wątku ukraińskiego, a nie żydowskiego" - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

"Wpędził nas w to ruch Kukiz'15, który stale parł do zaostrzenia przepisów dotyczących Ukrainy, nie godząc się na żadne złagodzenie sformułowań. To na tyle zamazało nam horyzont, że wpadliśmy w kłopoty. Rzeczywiście nikt nie pomyślał o tym, że dzień głosowania zbiega się z rocznicą wyzwolenia Auschwitz" - dodał. 

Więcej w "Rzeczpospolitej" 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy