Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Gorzej z demokracją w Polsce. Raport

Jakość demokracji w Polsce pogorszyła się pod rządami Prawa i Sprawiedliwości – wynika ze skomentowanego na łamach dziennika opracowania Fundacji Bertelsmanna.

"Rzeczpospolita" zapoznała się z Indeksem Transformacji 2018. Czym jest rzeczony indeks? Od 2006 roku niemiecka organizacja non-proft Fundacja Bertelsmanna co dwa lata sporządza raport, który ocenia zmiany polityczne i gospodarcze w 129 krajach tzw. transformacji. Czyli tych, które nie są jeszcze stabilnymi demokracjami.

Z raportu wynika, że Polska należy do grupy krajów, gdzie standardy demokracji w ciągu ostatnich dwóch lat uległy pogorszeniu. Inne duże demokracje wymieniane w tej grupie to Turcja i Brazylia.

Raport wskazuje na takie uchybienia jakości demokracji, jak ograniczenie udziału opozycji w rządach, upolitycznienie mediów publicznych, nowe prawo o zgromadzeniach publicznych premiujące imprezy organizowane przez państwo czy Kościół, zastrzeżenia budzi także stan praworządności w Polsce.

Reklama

Wskazuje się również na mniej jasny rozdział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz na zmniejszenie się niezależności sądownictwa.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy