Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Dziwna obietnica Kluzik-Rostkowskiej

Szefowa MEN zapowiedziała, że od wiosny 2016 r. doradztwo zawodowe będzie prowadzone w gimnazjach. Zapomniała dodać, że rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w 2010 r. - donosi "Rzeczpospolita".

- Chcemy, aby od kwietnia 2016 r. doradztwo zawodowe było realizowane już w gimnazjach - stwierdziła minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie ubiegłotygodniowej debaty zorganizowanej przez "Gazetę Wyborczą".

"Rzeczpospolita" zauważa jednak, że taki obowiązek na szkoły nałożyła poprzedniczka Katarzyna Hall pod koniec 2010 r. 

Szefowa MEN wykazała się niekompetencją? Dołącz do dyskusji!

Choć od tamtego czasu powstało wiele raportów wskazujących na to, że doradztwo zawodowe jest fikcją, na dofinansowanie tego segmentu oświaty pieniędzy nie znalazła żadna z następczyń Hall, czyli ani Krystyna Szumilas, ani Joanna Kluzik-Rostkowska - czytamy w gazecie. 

"Rzeczpospolita" donosi także o próbach pozyskania odpowiedzi na pytania, jakie działania podjęto, aby rozwinąć współpracę gimnazjów z doradcami zawodowymi i w jaki sposób egzekwowano od szkół przestrzeganie przepisów oświatowych w tym zakresie. Niestety na żadne z tych pytań nie udało się uzyskać odpowiedzi. 

"MEN nie przekazało nam również statystyk, które pokazałyby, ile spośród 7,6 tys. gimnazjów współpracuje z doradcami zawodowymi. Ostatnie oficjalne dane w tej sprawie pochodzą z 2010 r., kiedy szkoły mogły, ale nie musiały, prowadzić zajęcia tego typu. Wtedy doradców zatrudniało 365 gimnazjów" - czytamy.

Reklama

Gazeta podaje również statystyki przedstawione dwa lata temu przez Instytut Badań Edukacyjnych, które ujawniały, że z zajęciami z poradnictwa zawodowego spotkało się mniej niż 30 proc. gimnazjalistów. 

To zapewne dlatego jakość tego typu porad uczniowie oceniają fatalnie. W badaniach przeprowadzonych na terenie Małopolski oraz Górnego Śląska tylko 1 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznało, że spotkanie z doradcą zawodowym miało wpływ na wybór ich dalszej ścieżki edukacyjnej - podsumowuje "Rzeczpospolita. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama