Reklama

​"Rzeczpospolita": Duda czy Tusk? Najnowszy sondaż

Andrzej Duda z minimalną przewagą nad Donaldem Tuskiem - wynika z najnowszego sondażu IBRiS wykonanego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Ankietowanych zapytano, na kogo chcieliby głosować w wyborach prezydenckich. Większość wskazała obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę (37 proc.). 36 proc. respondentów postawiło jednak na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Na trzecim miejscu znalazł się Robert Biedroń (10 proc.), następnie: Paweł Kukiz (4 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (3 proc.) i Janusz Korwin-Mikke (1 proc.). 9 proc. ankietowanych nie potrafiło powiedzieć, na kogo oddałoby swój głos.

Reklama

W sondażu zapytano także o drugą turę wyborów. Gdyby znaleźli się w niej Andrzej Duda i Donald Tusk, na zwycięstwo mógłby liczyć urzędujący prezydent przewagą 46 do 44 proc. Gdyby w drugiej turze znaleźli się Andrzej Duda i Robert Biedroń, także wygrałby Duda z wynikiem 49 do 41 proc.

"Rzeczpospolita" odnotowuje jednak, że prezydent Duda ma się czego obawiać. Donald Tusk nie tylko depcze mu po piętach, ale ma świetne wyniki sondażowe zanim jeszcze ogłosił swój powrót do krajowej polityki. 

Udział Tuska w wyborach prezydenckich to bowiem jedynie ewentualność. Główny zainteresowany nie zdradził jeszcze swoich planów na przyszły rok.

W sondażu zbadano także spodziewaną frekwencję. Do urn wybiera się ponad 64 proc. wyborców, co oznacza, że w wyborach prezydenckich możemy spodziewać się frekwencyjnego rekordu.

Badanie przeprowadzono metodą CATI (rozmowa telefoniczna) w dniu 13 listopada na grupie 1100 respondentów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy