Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Dlaczego Kijowski wydaje książkę na Wyspach?

Mateusz Kijowski wydaje książkę w Wielkiej Brytanii. Oficjalnie jest to ucieczka przed "systemem". Czy jednak lider Komitetu Obrony Demokracji w ten sposób nie chce uniknąć egzekucji komorniczej? – pisze dziennik.

Jak pisze w "Rzeczpospolitej" Marcin Dobski, lider KOD zapowiedział, że jego książka "Buntownik" zostanie wydana przez niezależne wydawnictwo w Londynie (nie podano nazwy). Jej dostępność w Polsce mają gwarantować niezależne kanały dystrybucyjne.

Dlaczego książka Kijowskiego zostanie wydana w Londynie? Wyjaśnienie znajdujemy na stronie, która ją promuje "Buntownika". Możemy tam przeczytać, że "obecna sytuacja polityczna w Polsce przypomina tę sprzed 1989 roku", w władza rzekomo ma uniemożliwiać wydanie książki i rozprowadzanie jej oficjalnymi kanałami dystrybucji. Co więcej, PiS ma wywierać wpływ na wydawców, media i dystrybutorów, aby zdusić wolność słowa.

Reklama

"Trudno w to uwierzyć, bo w księgarniach sprzedawane są zarówno pozycje wspierające obecną władzę, ale i te, które nie zostawiają na niej suchej nitki" - pisze "Rzeczpospolita".

Z tego powodu rodzą się podejrzenia, że wydanie książki poza Polską to ucieczka przed komornikiem. Ten nie będzie mógł bowiem wyegzekwować na poczet długu alimentacyjnego pieniędzy, które Kijowski zarobi na książce opublikowanej w Wielkiej Brytanii. Dług alimentacyjny lidera KOD sięga ok. 220 tys. zł.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama