Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Czy Polska posłucha zaleceń Komisji Weneckiej?

Pięcioosobowa delegacja z Komisji Weneckiej rozpoczyna dziś dwudniowy maraton spotkań z polskimi władzami. Celem jest zbadanie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i wydanie opinii na temat zastosowanych przez PiS rozwiązań prawnych – pisze dziennik.

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, bo tak brzmi pełna nazwa organu doradczego Rady Europy w sprawach konstytucyjnych, wysłała delegatów do Polski na zaproszenie naszych władz.

Komisja Wenecka spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, ale najistotniejsze będzie spotkanie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą - pisze Andrzej Gajcy w "Rzeczpospolitej".

Wiceminister resortu Patryk Jaki zapewnia o woli pełnej współpracy z Komisją Wenecką. W ministerstwie od kilku dni trwały przygotowania do spotkania. Opinia Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo może bowiem wpłynąć na publiczną ocenę nowelizacji ustawy o TK oraz na dalsze kroki Komisji Europejskiej w ramach wszczętej procedury badania praworządności w Polsce.

Reklama

Komisja Wenecka wyda w sumie sześć opinii na temat zgodności przepisów z europejskimi standardami prawa i ewentualnie zalecenie naprawienia sytuacji dla polskiego rządu.

Czy PiS zastosuje się do zalecenia? Politycy partii wyrażają wątpliwości.

"Sprawa Trybunału jest bardzo skomplikowana. Tutaj proste rozwiązania i proste rekomendacje, z jakimi spotkaliśmy się w Brukseli, byłyby w naszej ocenie nieadekwatne. Kluczową kwestią będzie, czy zalecenia Komisji Weneckiej będą zgodne z polską konstytucją, a przez to możliwe do zrealizowania" - powiedział "Rzeczpospolitej" wiceszef MSZ i minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Hanna Suchocka członkinią Komisji

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. Obszar jej działań obejmuje trzy dziedziny: instytucje demokratyczne i prawa podstawowe, wymiar sprawiedliwości w wymiarze zwykłym i konstytucyjnym oraz prawo wyborcze, referendalne i dotyczące partii politycznych. Stały sekretariat znajduje się w Strasburgu, jednak sesje plenarne odbywają się w Wenecji.

Jak czytamy w statucie instytucji, w skład Komisji wchodzą eksperci, wybitni ze względu na doświadczenie lub wkład na rzecz rozwoju w dziedzinie prawa i nauk politycznych. Są to zazwyczaj naukowcy, parlamentarzyści i urzędnicy zajmujący się zagadnieniami konstytucyjnymi oraz prawem publicznym i międzynarodowym. Każde państwo członkowskie powołuje jednego członka Komisji i jego zastępcę. Statut głosi, że choć członkowie mianowani są przez poszczególne państwa, sprawują funkcje we własnym imieniu i nie otrzymują żadnych instrukcji. Ich kadencja jest czteroletnia i może zostać odnowiona. Członkinią Komisji Weneckiej delegowaną przez Polskę jest była premier Hanna Suchocka; jest wiceprzewodniczącą Komisji oraz przewodniczącą podkomisji ds. instytucji demokratycznych.

Komisja Wenecka opiniuje projekty ustaw oraz przyjęte ustawy i ocenia, czy odpowiadają one standardom państwa prawa. Organ zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Opinie Komisji nie są wiążące

                                   

Dowiedz się więcej na temat: Komisja Wenecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy