Reklama

"Rzeczpospolita: Areszty za nabieranie klientów GetBack

Na prowizjach od sprzedaży obligacji oferujący zarabiali jednorazowo od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Prokuratura wystąpiła o areszt menedżerów związanych z aferą GetBack – pisze gazeta.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", menedżerowie na prowizjach od sprzedaży obligacji, które reklamowano klientom jako "lokaty bankowe", zarabiali krocie: jednorazowo od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - wynika z dowodów zebranych przez śledczych.

To było przedsięwzięcie przeprowadzone z premedytacją, bo "wspólnie i w porozumieniu" - twierdzi prokuratura, która w sprawie afery GetBacku zarzuciła oszustwo 18 menedżerom, a dla dziewięciu z nich wystąpiła o areszt.

Reklama

Podejrzani mieli się dopuścić oszustwa na szkodę klientów, sprzedając obligacje GetBacku, mimo że Idea Bank nie miał do tego prawa, bo nie posiadał zgody KNF. Przez to 400 klientów banku (tylu poszkodowanych wskazano w zarzutach) kupiło obligacje za blisko 90 mln zł.

"Rzeczpospolita" poznała szczegóły zarzutów. Zdaniem Prokuratury Regionalnej w Warszawie wiedza o tym, że bank nie posiada zezwolenia KNF na sprzedaż obligacji, była w nim wręcz powszechna. "Niemal wszyscy o tym wiedzieli" - przyznali śledczym podejrzani. "Trzeba sprzedać obligacje za 40 mln zł " - to jedno z zaleceń z góry, od zarządu banku (byłego), miało trafić do pracowników - przyznają niektórzy podejrzani.

Oferowanie obligacji wyglądało jak żywcem wzięte z filmu "Wilk z Wall Street" - czytamy.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy