Reklama

​"Rzeczpospolita": 500+ poza kontrolą

Program 500 zł na dziecko może być polem do nadużyć - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Chodzi o wypłacanie świadczeń polskim emigrantom.

Luka w projekcie 500+

"Urzędnikom, którzy będą przyznawać świadczenia, może być trudno zweryfikować, czy przyznany dodatek 500 zł na dziecko faktycznie się rodzinie należy"- pisze "Rz".

Zdaniem gazety, problem z weryfikacją rodzin jest poważną luką w projekcie 500+. Jak zaznacza "Rz", trudność taka może wystąpić w przypadku rodzin mieszkających lub pracujących za granicą.

"Brakuje mechanizmów kontrolnych" - przekonuje gazeta.

Według rządowego projektu, 500 zł na dziecko ma dostać każdy obywatel Polski, który nie pobiera podobnego świadczenia w innych krajach i mieszka w Polsce. Jak jednak zauważa ekspert, na którego powołuje się gazeta, zweryfikowanie tego kryterium nie jest możliwe.

Reklama

"Trzeba liczyć wyłącznie na uczciwość świadczeniobiorcy" - mówi gazecie Bartłomiej Mazurkiewicz, specjalista ds. świadczeń rodzinnych.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", urzędnik nie ma możliwości sprawdzenia, jakie świadczenia i w którym kraju UE otrzymuje konkretny obywatel. Powoduje to niemożność wyeliminowania nadużyć i kumulację świadczeń - czytamy.

Więcej na ten temat TUTAJ


INTERIA.PL/Rzeczpospolita

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy