Reklama

​"Rz": Zniknie ostatni w Polsce wizerunek Stalina

Z Cybinki w województwie lubuskim zniknie ostatni w Polsce wizerunek sowieckiego dyktatora - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Z Cybinki w województwie lubuskim zniknie ostatni w Polsce wizerunek sowieckiego dyktatora - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta opisuje sprawę wizerunku Józefa Stalina na cmentarzu oficerskim żołnierzy sowieckich w niewielkiej lubuskiej miejscowości Cybinka. Tablica, oprócz wizerunku dyktatora, posiada również napis "Nasza sprawa jest słuszna. Zwyciężyliśmy".

Jak informuje "Rz", tablica "zostanie niebawem zdemontowana i jest niemal pewne, że tak jak w wypadku usuwania innych symboli sowieckich spotka się to z protestem ambasady Rosji".

Przeciwko obecności tej rzeźby od miesięcy protestuje IPN.

"Prawdopodobnie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie jeszcze znajduje się wizerunek Stalina" - mówi gazecie dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Reklama

Do tej pory lokalne władze nie angażowały się w sprawę usunięcia tablicy, jednak jak zapewnia dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, w przyszłym roku rzeźba zniknie. 

Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przyznaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że usunięcie tablicy nie będzie konsultowane z Rosjanami.

Gazeta przewiduje, że likwidacja wspomnianej tablicy będzie kolejną odsłona sporu wokół usuwania radzieckich pomników w Polsce. Ambasada Rosji na każde tego rodzaju działanie odpowiada, że w Polsce dochodzi do bezczeszczenia cmentarzy żołnierzy radzieckich i pomników postawionych ku ich czci - przypomina gazeta. 

Więcej na ten temat w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" 

INTERIA.PL/Rzeczpospolita

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy