Reklama

"Rz": Zbliżenie na linii Warszawa-Bruksela receptą na spór wokół TK?

Brexit zbliżył do siebie Warszawę i Brukselę? "W Komisji Europejskiej pierwszy raz od miesięcy słychać przyjazny ton w wypowiedziach unijnych dyplomatów na temat Polski" – pisze "Rzeczpospolita".

Z Brukseli nagle zrobiło się bliżej do Warszawy - tak "Rzeczpospolita" tytułuje artykuł Anny Słojewskiej. "Polska jest zbyt dużym krajem, żebyśmy w czasie takiego kryzysu mogli sobie pozwolić na pozostawienie jej na marginesie integracji" - mówi  dziennikowi "wysoki rangą unijny dyplomata".

Źródło w Brukseli wskazuje, że referendalna decyzja Brytyjczyków i powstałe w jej skutku zamieszanie, mogą zbliżyć rząd Beaty Szydło do Komisji Europejskiej.  "I zauważa, że w ostatnim czasie niemiecki rząd konsultuje się z polskim prawie codziennie" - czytamy.

Reklama

W obecnej sytuacji Brukseli zależy, by konfliktów w UE było jak najmniej, z kolei Polska traci strategicznego sojusznika - jakim była Wielka Brytania. "Obie strony liczą więc na jakieś ustępstwa" - wskazuje autorka artykułu. KE ma nadzieję, że polskie władze wykorzystają to zbliżenie do załatwienia sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"Jest na to szansa i wtedy całą sprawę można by zamknąć do przerwy wakacyjnej (czyli w praktyce do sierpnia - red.)" - mówi wspomniany dyplomata.

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy