Reklama

Reklama

"Rz": Za zakazem aborcji stoi konserwatywna międzynarodówka

Konserwatywna międzynarodówka stoi za mocno komentowaną w ostatnich dniach w Polsce propozycją zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Redaktor Wiktor Ferfecki w artykule zatytułowanym "brazylijski ślad zakazu aborcji" pisze o związkach Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który przygotował obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji, z pochodzącą z Ameryki Łacińskiej organizacją Tradycja, Rodzina i Własność (TFP).

Jak prezentują się związki Ordo Iuris z TFP? Według ustaleń "Rzeczpospolitej", filią międzynarodówki w Polsce jest Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi z Krakowa. Instytut nadzoruje pracę Ordo Iuris, jest również jej fundatorem.

Reklama

Kontrowersyjna działalność TFP

"Rzeczpospolita" przypomina, że działalność TFP w wielu miejscach świata budzi kontrowersje. Przed 30 laty biskupi z Brazylii zwrócili uwagę na "religijny fanatyzm" organizacji; w Chile TFP wspierało reżim gen. Augusto Pinocheta, a francuska komisja parlamentarna określiła jej charakter jako "pseudokatolicki".

Politycy, z którymi rozmawiał autor artykułu, są podzieleni ws. międzynarodowych powiązań Ordo Iuris.

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej uważa, że "instytucje zbierające głos w sprawach publicznych powinny jasno deklarować związki z organizacjami międzynarodowymi". Natomiast Andrzej Jaworski z PiS zwraca uwagę, że "związki z zagranicą mają również organizacje lewicowe, np. gejowskie".

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy