Reklama

Reklama

"Rz": Rządy Putina mogą doprowadzić do krachu w Rosji

„Każdy dzień konfliktu na wschodzie Ukrainy i kolejne ofiary przybliżają krach państwowości rosyjskiej" – mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Witalij Portnikow, kijowski publicysta i politolog.

Zdaniem Portikowa nie wiadomo czy sankcje Zachodu wpłyną na politykę Putina, ale "na Rosję na pewno". Jak wyjaśnia, eksperci oceniają zdolności przeżycia Rosji, jeśli chodzi o zasoby finansowe, na rok - dwa lata.

Reklama

"Wyczerpujące się środki fajansowe oznaczają bankructwo firm, redukcje zatrudnienia. Za rok część Rosjan może mieć kłopoty po prostu z wyżyciem. Wtedy zaczną się bunty, strajki, blokady, a potem narastający separatyzm regionów, przede wszystkim gospodarczy" - prognozuje Witalij Portnikow.

Choć jak twierdzi Portnikow, dalsze rządy Putina mogą doprowadzić do krachu w Rosji, to w kraju prezydent wciąż cieszy się ogromnym poparciem.  Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez niezależne Centrum Lewady wynika, że notowania Putina znacznie wzrosły w ciągu ostatniego półtora roku.

Największy wzrost popularności przywódcy socjolodzy odnotowali po referendum na Krymie ws. przyłączenia półwyspu do Rosji. W najnowszym badaniu 54 proc. Rosjan oceniło, że nie ma obecnie w kraju polityka, który mógłby zastąpić Władimira Putina.

- Większość respondentów Centrum Lewady nie uważa na razie za problem polityki Kremla wobec Ukrainy. Jednak zaczynają oni odczuwać pogorszenie się sytuacji gospodarczej - komentuje wyniki Konstantin Kałaczow, szef think tanku Polityczna Grupa Ekspercka.

- Jeśli jednak kryzys przedłuży się na lata, to wiara w obecną władzę się zachwieje - kwituje ekspert.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" lub na stronie http://www.rp.pl/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje