Reklama

Reklama

"Rz": Reforma Senatu. Izba wyższa dla Polonii czy do likwidacji?

Jak informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”, w cieniu sporu o Trybunał Konstrukcyjny, w PiS toczy się dyskusja na temat tego, jak zreformować izbę wyższą.

W izbie wyższej zasiada obecnie 100 senatorów wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Reklama

Poseł PiS Artur Górski przedstawił pomysł na reformę Senatu - miałoby zasiadać w nim 90 senatorów, a 10 pozostałych wybrałaby Polonia. Autorem pomysłu są przedstawiciele Polonii. Jak poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą", postulat przedstawili mu mieszkańcy Kanady, którzy chcieliby mieć większy wpływ na polską politykę.

Szczegóły koncepcji zostały już przedstawione szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu. Jak się okazuje, podobny pomysł ma także Andrzej Duda, o czym informował jeszcze jako kandydat na prezydenta.

Głównym problemem w przypadku reformy Senatu jest to, w jaki sposób ją przeprowadzić - czytamy w "Rzeczpospolitej". Konstytucja RP podaje, że prawo wyborcze, zarówno czynne, jak i bierne, mają obywatele polscy. Jak zauważył poseł PiS Artur Górski, wielu przedstawicieli Polonii nie posiada go. Wprowadzenie Polonii do Senatu mogłoby odbyć się zatem dopiero po zmianie zapisów konstytucji.

Pomysły na zreformowanie Senatu maja także przedstawiciele innych partii. Platforma Obywatelska postuluje, by zlikwidować izbę wyższą, natomiast PSL od kilkunastu lat utrzymuje, by Senat skupiał przedstawicieli samorządów.

Więcej na ten temat w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy