Reklama

Reklama

"Rz": Przez Polskę na Zachód

Prawie 3 tys. cudzoziemców spoza UE dostało się nielegalnie do Polski w pierwszej połowie tego roku. To o tysiąc więcej niż w tym samym okresie 2014 r. Jak donosi "Rzeczpospolita", Polska nie jest ich celem, ale jedynie furtką na Zachód.

Pogranicznicy zatrzymują coraz więcej nielegalnych imigrantów z Etiopii, Sudanu, Iraku i Afganistanu.

Przez zieloną granicę w Bieszczadach przedostali się niedawno Etiopczyk, dwaj Irakijczycy i Sudańczyk.

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Elżbieta Pikor podkreśla, że wszyscy doskonali znali angielski. Jeden z mężczyzn był lekarzem, a dwaj pozostali to farmaceuci. Chcieli się przedostać na Zachód.

Większość nielegalnych imigrantów nie planuje pobytu w Polsce. To zaledwie przystanek w drodze do Niemiec. Tam - jak podkreśla w rozmowie z "Rz" urzędnik znający problem uchodźców - przyciąga ich "wypasiony socjal".

Reklama

"Przybysze z Bliskiego Wschodu czy Afryki dostają się do Polski najczęściej z czech i Litwy - przez wewnętrzną granicę UE, korzystając z tego, że kontrole są tam przeprowadzane tylko w rejonie przygranicznym" - czytamy w dzienniku.

Więcej w dzisiejszych wydaniu "Rzeczpospolitej".

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czym jest Polska dla uchodźcy?

Jak rozwiązać problem nielegalnych imigrantów? Wypowiedz się!


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy