Reklama

Reklama

"Rz": Poważne zmiany w Sądzie Najwyższym

Resort sprawiedliwości szykuje poważne zmiany w Sądzie Najwyższym. "Wymienieni zostaną wszyscy prezesi, wiceprezesi oraz sędziowie funkcyjni" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Według informacji "Rzeczpospolitej" przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt zmian istotnych dla sędziów Sądu Najwyższego jest już gotowy.

Planowane zmiany

"Wygasnąć mają kadencje wszystkich sędziów funkcyjnych: od pierwszego prezesa przez prezesów, wiceprezesów poszczególnych izb, aż po przewodniczących wydziałów" - czytamy w artykule red. Agaty Łukaszewicz.

Nowela dotyczyć będzie również trybu powoływania pierwszego prezesa i pozostałych prezesów, ważność stracić mają ponadto wszystkie delegacje do Sądu Najwyższego. O nowych, podaje "Rzeczpospolita", zdecyduje minister Zbigniew Ziobro.

Reklama

O planowanej reformie Sądu Najwyższego szef resortu sprawiedliwości mówił także w opublikowanym we wtorek w "Do Rzeczy" wywiadzie.

Izba Dyscyplinarna

"Nie kryję, że planujemy bardzo poważne zmiany jeśli chodzi o kształt Sądu Najwyższego. Chcemy m.in. wprowadzić całkiem nową Izbę Dyscyplinarną SN, której zadaniem będzie przywrócenie najwyższych standardów etycznych w środowisku sędziowskim" - powiedział Zbigniew Ziobro.

"Nie o wszystkim jeszcze chcę mówić. Ale na pewno chcielibyśmy utworzyć też Izbę Rodzinną, bo w tym obszarze wciąż jest wiele nieprawidłowości, wiele krzywd, pomimo zmian, które już wprowadziliśmy, jak choćby zakaz odbierania dzieci wyłącznie z powodu biedy" - dodał minister sprawiedliwości w rozmowie z "Do Rzeczy".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy