Reklama

Reklama

"Rz": Pierwsze pęknięcia w obozie władzy

"Rzeczpospolita" informuje o pierwszych pęknięciach w obozie Prawa i Sprawiedliwości. Wśród kłopotów formacji rządzącej wymienia m.in. poważne ochłodzenie relacji prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i spór między ministrami. W tle trwa nieoficjalny casting na nowego szefa rządu.

Sytuację w obozie rządzącym analizuje redaktor Andrzej Stankiewicz w artykule zatytułowanym "Wszystkie wojny na szczytach Prawa i Sprawiedliwości".

Prezydent zmienił zdanie

Pierwszym opisanym pęknięciem w szeregach PiS jest ochłodzenie relacji prezydenta z szefem partii.

Według informacji "Rzeczpospolitej" Andrzej Duda miał po powrocie z USA na początku kwietnia ogłosić się ojcem narodu i zaproponować kompromis w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, opracowany przez Jarosława Kaczyńskiego.

Prezydent zmienił jednak zdanie i po powrocie do kraju wygłosił pamiętne przemówienie podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Reklama

Andrzej Duda nawoływał do przebaczenia i zgody, kiedy Jarosław Kaczyński domagał się rewanżu.

Wpływ pierwszej damy?

Dlaczego prezydent nie dotrzymał umowy i odciął się od sporu o TK? "Rzeczpospolita" przywołuje teorie, zgodnie z którymi jest to element strategii, która ma "odseparować prezydenta od kontrowersyjnych działań prezesa PiS, żeby umożliwić mu starania o drugą kadencję".

Według tych teorii za zmianą - bezkrytycznej dotąd - postawy prezydenta wobec działań prezesa PiS stać miałaby pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a także specjaliści od wizerunku: Bogdan Szczesiak oraz Marek Kochan.

Bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego w rozmowie z "Rz" potwierdził, że w relacjach prezesa z prezydentem "powiało chłodem".

Wycofanie się Andrzeja Dudy z obietnicy danej Jarosławowi Kaczyńskiemu "będzie miało duże znaczenie w ich dalszych relacjach".

Casting na szefa rządu

Spięcie na linii prezydent - szef partii to nie jedyny zgrzyt w obozie władzy. "Rz" wymienia także "wojny między ministrami", m.in. Antoniego Macierewicza ze Zbigniewem Ziobrą, oraz niepewną przyszłość premier Beaty Szydło.

Nieoficjalnie rozpoczął się już nawet casting na nowego szefa rządu. Od kilku dni w mediach pojawiają się nazwiska potencjalnych następców Beaty Szydło. To Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy