Reklama

Reklama

"Rz": Ostrzejsze przepisy dla pedofilów w Kościele

Przypadki księży molestujących nieletnich będą obowiązkowo zgłaszane przez przełożonych do prokuratury. Nowe wytyczne Konferencji Episkopatu Polski obowiązują od czwartku – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nowelizacja wytycznych KEP wynika ze zmian kodeksu karnego.

Obowiązek biskupów i przełożonych

Odtąd zgłaszanie przypadków pedofilii w Kościele będzie obowiązkiem biskupów i przełożonych księży, którzy mogli dopuścić się molestowania nieletnich.

Zgodnie z zapisem w kodeksie karnym za zaniechanie tego obowiązku i zatajenie podejrzenia o popełnienie przestępstwa możliwa jest kara pozbawienia wolności do lat trzech.

To poważna zmiana w podejściu do przypadków molestowania seksualnego nieletnich przez księży. Dotąd, podaje "Rzeczpospolita", delegaci biskupów mieli tylko "obowiązek informowania ofiary o możliwości złożenia wniosku o ściganie sprawcy".

Reklama

Wyjątkiem sakrament spowiedzi

Od czwartku jeżeli poinformowana ofiara pedofila nie złoży doniesienia sama, obowiązek ten będzie spoczywać na poinformowanym o tym fakcie przedstawicielu Kościoła. Sprawa nie dotyczy m.in. sytuacji, kiedy wiedza o molestowaniu została przekazana w trakcie spowiedzi.

W przypadku podejrzenia księdza o molestowanie jest on natychmiast zawieszany, a ofiara ma otrzymać ofertę opieki duchowej, psychologicznej i prawnej.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy