Reklama

Reklama

"Rz": Małe zmiany w Sejmie i w Senacie

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się wyłącznie na kosmetyczne roszady w kancelariach parlamentu. Powodem jest zbyt krótka ławka - podaje "Rzeczpospolita".

Jak informuje dziennik, swoje stanowisko stracił Jan Węgrzyn. Przestał być jednym z dwóch zastępców szefa Kancelarii Sejmu. Jego miejsce zajęła Agnieszka Kaczmarska.

Kto będzie kolejny? Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki szczegółów nie zdradza. "To pytanie nie do mnie, ale do marszałka Kuchcińskiego - ucina.

Z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika, że nie tak dawno rozważano kandydaturę Piotra Tutaka, którym miał kierować Kancelarią Sejmu. Wiele wskazuje jednak to, że Prawo i Sprawiedliwość zmian w Kancelarii Sejmu już nie przeprowadzi.

Reklama

Co ciekawe, obecny szef kancelarii Lech Czapla awansował na tę funkcję jeszcze wówczas, gdy władzę sprawowała Platforma Obywatelska.

Wśród powodów, dla których partia rządząca, nie zdecydowała się na powołanie "swojego człowieka" wymienia się niewystarczającą ilość "merytorycznych kandydatów" .

Jak tłumaczy "Rzeczpospolita" podczas sejmowych posiedzeń  Czapla siedzi po prawej stronie marszałka Kuchcińskiego i na bieżąco doradza mu w trudnych momentach, które mają miejsce na sali obrad.

"PiS obecnie prowadzi bardzo szybką legislację. Marszałek musi mieć kogoś, kto obiektywnie stwierdzi, czy nie zostały złamane procedury. W przeciwnym razie tak uchwalona ustawa mogłaby się nie obronić w Trybunale Konstytucyjnym" - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Jerzy Budnik, były poseł Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem Budnika, nominacja dla Kaczmarskiej ma wzmocnić jedynie polityczny nadzór nad Kancelarią Sejmu, ale bez wprowadzenia w niej większych zmian.

Jak dodaje "Rzeczpospolita", z podobnych powodów  PiS nie zmienił kierownictwa Senatu, gdzie szefową jest Ewa Polkowska.

Z nieoficjalnych rozmów z politykami PiS wynika, że ich zdaniem gruntowne zmiany w kancelariach Sejmu i Senatu mogłyby tylko przysporzyć im kłopotów.

Więcej szczegółów na łamach poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy