Reklama

Reklama

"Rz": Kary na za pisanie SMS-ów na pasach? Pomysł MS

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że korzystanie z urządzeń elektronicznych na przejściach dla pieszych powinno być wykroczeniem – informuje w środę "Rzeczpospolita".

W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym - przypomina "Rzeczpospolita".

"Najważniejsze zmiany to ograniczenie prędkości do 50 km na godz. w terenie zabudowanym również w nocy, możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km na godz. również poza terenem zabudowanym" - czytamy.

Dziennik dotarł do pisma, które z upoważnienia ministra Zbigniewa Ziobry podpisał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Wysłano je w ramach uzgodnień międzyresortowych.

Reklama

"Wynika z niego, że przyznaniu pieszym większych praw powinny towarzyszyć nowe obowiązki. Warchoł wymienia "upewnienie się przez pieszego, który zamierza wejść na jezdnię, że kierujący zbliżającym się do przejścia dla pieszych pojazdem ustąpił mu pierwszeństwa" oraz właśnie zakaz korzystania w czasie wchodzenia na jezdnię "z telefonów i innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję (zwłaszcza wzrokową)" - czytamy.

Tę propozycję Ministerstwo Infrastruktury jednak odrzuciło, uzasadniając, że pieszy przechodzący przez jezdnię zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, "co można rozumieć również jako ograniczenie korzystania z telefonu".

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama