"Rz": Jak CBA bada oświadczenia majątkowe polityków
Politycy czy urzędnicy nie muszą się obawiać, że ewentualne kłamstwo w ich oświadczeniu majątkowym wyjdzie na jaw - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na raport "Fundacji Batorego".
Okazuje się bowiem, że Centralne Biuro Antykorupcyjne nie bada nawet jednego procenta spośród ok. 800 tysięcy obowiązkowo składanych oświadczeń. Jak podaje raport - w 2013 r. skontrolowano prawdziwość zaledwie 535 tych dokumentów.
CBA wykrywa też niewielki wycinek przypadków korupcji w Polsce. - Niska efektywność działań wynika przede wszystkim z braku odpowiednich środków, twierdzi Grzegorz Makowski z fundacji. I podaje, że w ciągu siedmiu lat budżet CBA spadł o 8 proc.
Budżet CBA jest całkowicie uzależniony od woli politycznej rządu i większości parlamentarnej, podkreśla "Rzeczpospolita".
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.