"Rz": Gimnazja do reformy
Większość nauczycieli uważa, że trzeba zmieniać, a nie likwidować gimnazja - wynika z badań, na które powołuje się "Rzeczpospolita".
Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" pisze o sprawie zapowiadanego przez PiS pomysłu likwidowania gimnazjów. Wg nowego modelu edukacji ośmioletnia podstawówka byłaby podzielona na dwa etapy, a dalsza nauka odbywałaby się w czteroletniej szkole średniej.
Jak jednak wynika z badania, na które powołuje się "Rzeczpospolita", większość nauczycieli jest zdecydowanie przeciwna likwidacji gimnazjów. Nauczyciele, zamiast likwidacji, woleliby gruntowną reformę.
Badanie, które przeprowadził Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Akademii Humanistycznej w Pułtusku, objęło 692 nauczycieli, pedagogów, psychologów i 179 dyrektorów gimnazjów z sześciu województw.
"Najwięcej, bo 41 proc., badanych chciałoby wraz z reformą nowego modelu edukacji: sześciu lat szkoły podstawowej, trzech lat gimnazjum i czteroletniej szkoły ponadgimnazjalnej. Z kolei 12 proc. chce reformy, ale w obecnym modelu" - pisze "Rz".
Aż 78 proc. nauczycieli twierdzi, że trzeba zmienić model oceniania szkół i odejść od kryterium zdawalności, a 62 proc. - że trzeba zwiększyć programy autorskie.
Więcej na ten temat w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej"
Ministerstwo edukacji chce wprowadzić także zmiany na lekcjach wychowania fizycznego. Sprawdź, co proponuje minister Anna Zalewska.