Reklama

Reklama

"Rz": Dyskryminacja księży to nie rzadkość

Niepokojące wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Kościoła Katolickiego (ISKK). Wynika z niego, że aż 12 procent duchownych padło w ostatnich latach ofiarą agresji wyłącznie dlatego, że są księżmi - podaje "Rzeczpospolita"

Ankiety wśród księży przeprowadzono pod koniec 2014 roku wraz z corocznym liczeniem wiernych. - Było to badanie orientacyjne. Wstępna diagnoza problemu - wyjaśnia ks. Wojciech Sadłoń, szef ISKK. Coraz częściej słyszymy o atakach na księży, więc chcieliśmy poznać skalę problemu - dodaje.

Z ankiet wynika, że zdecydowanie najczęściej księża padają ofiarą agresji słownej,a rzadziej zdarzają się pobicia.

W opinii ks. Przemysława Śliwińskiego, rzecznika prasowego archidiecezji warszawskiej, skala problemu jest znacznie większa niż pokazują to badania. - Z różnymi przejawami agresji spotykam się niemal każdego dnia - twierdzi kapłan. - Wydaje mi się, że po prostu przestałem zwracać na to uwagę. Czasami jest przykro, ale się nie skarżę - dodaje.

Reklama

Co istotne, duchowni nie kryją, że fala agresji wymierzonej przeciwko nim wzrasta po nagłośnieniu w środkach masowego przekazu  przypadków, w których są negatywnymi  bohaterami.

ISKK pracuje obecnie nad szczegółowym raportem na temat agresji wobec księży.

Więcej w czwartkowej "Rzeczpospolitej".Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy