Reklama

Reklama

Referendum prezydenta. Nowe informacje

Prezydent Andrzej Duda chciałby, aby referendum w sprawie nowej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak technicznie ma ono wyglądać?

Pełnomocnik konstytucyjny prezydenta Paweł Mucha w rozmowie z redaktorem Jackiem Nizinkiewiczem z "Rzeczpospolitej" wyjaśnił, czego konkretnie ma dotyczyć referendum i jak Andrzej Duda wyobraża sobie skonstruowanie odpowiednich pytań, na które odpowiedzą obywatele.

Konsultacje ze społeczeństwem

Referendum, podkreślił prezydencki pełnomocnik, ma być zwieńczeniem pierwszej części debaty na temat zmian ustawy zasadniczej. W planach są debaty z "wyborcami, samorządami, organizacjami pozarządowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, reprezentantami pracodawców czy środowiskami gospodarczymi".

Reklama

"Wsłuchując się w głos Polaków, chcemy przygotować pytania referendalne w taki sposób, żeby klarowne pytania i odpowiedzi na te pytania determinowały kierunki zmiany konstytucji. To będzie dialog prowadzony ze społeczeństwem" - zapowiedział na łamach "Rzeczpospolitej" Paweł Mucha.

I dodał: "Dzisiejsza konstytucja w wielu obszarach wymaga zmiany lub sprecyzowania. Prezydent Andrzej Duda chce wspólnie z rodakami przygotować nową konstytucję po referendum. Wcześniej debata".

Nie będzie pytania o członkostwo w UE

Rozmowy na terenie całej Polski mają się odbyć w tym i przyszłym roku. Pełnomocnik prezydenta zapewnił, że Andrzej Duda jest gotów do rozmów o nowej konstytucji z przedstawicielami opozycji, "jeśli tylko będzie zainteresowanie PO, Nowoczesnej, PSL i pozostałych ugrupowań".

Paweł Mucha podkreślił, że w referendum nie znajdzie się pytanie o pozostanie Polski w Unii Europejskiej. "Nikt z rządzących nie chce Polski z UE wyprowadzać. Prezydent Andrzej Duda chce silnej Polski w silnej Europie i ten plan polityczny konsekwentnie realizuje".

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy